"או שאתה שולט ביום או שהיום שולט בך"

ג'ים רון

זמן הוא מצרך נדיר ולכן ניהול הזמן הוא ניהול כלכלי לכל דבר. תכנון וניהול זמן יעילים עשויים לסייע לך להגביר את ההספק, לעמוד במשימות וביעדים שלך, ואולי אפילו תזכה למעט זמן פנוי לתחביבים, למשפחה וחברים או כל דבר שיסייע לשמור על הבריאות הפיזית והמנטלית.

יש גישה המקדמת את התפיסה שכדי לשרוד בשוק העבודה התחרותי, אתה צריך להציב את עבודתך לפני כל דבר אחר. גישה זו גורמת לאנשים להיות שקועים כל כולם בעבודה, לא תמיד באופן יעיל ומה שבטוח פוגעת בבריאותם לאורך זמן.  אלפרד אדלר, אחד מהפסיכולוגים הגדולים אמר שתפקודו של האדם הבריא נבחן בשלושה תחומים מרכזיים בחייו: עבודה, משפחה וחברה. על פי גישה זו וגישתם של ממשיכי דרכו, האדם הוא שלם! התפתחותו והצלחתו קשורה בסך כל מעגלי החיים שבהם הוא פועל. לדוגמא: שביעות רצון בקשר עם חבריו משפיעה על איכות הקשר עם העובדים, סיפוק בחיי הזוגיות משפיע על סיפוק בעבודה וכו'. לכל אחד מתחומי החיים יש חשיבות רבה ותחושת הצלחה וסיפוק בתחום אחד מזינה ומשפיעה על ההצלחה בתחום אחר וההפך.

האומנם יש קשר בין הצלחה עסקית, אישית לבין ניהול יעיל של הזמן?

אכן, מחקרים וסקרים הוכיחו שתכנון יעיל של ניהול זמן למנהלים גורר אחריו תוצאות עסקיות טובות הרבה יותר ממנהלים שלא תכננו את הזמן, או שלא תכננו אותו היטב.

אם כך כדאי שכל אדם השואף להצלחה ומימוש עצמי יבדוק איך הוא מתנהל עם הזמן העומד לרשותו? ובאופן אישי וחשוב יותר: איך הוא מחלק את זמנו בין שלושת התחומים המרכזיים של חייו? (עבודה, משפחה וחיי חברה).

אם כן כמה עקרונות חשובים:

  • ניהול זמן נכון מתחיל בתכנון זמן- ככל שסדר היום שלך עמוס יותר כל משימת התכנון הופכת חשובה יותר ותסייע לך לעמוד ביעדים שלך. יתרון נוסף של תכנון ניהול זמן הוא בכך שהוא מסייע לך למדוד את היעדים שהגעת אליהם ולערוך בקרת זמן. כך תוכל לתעדף משימות, לדחות מה שפחות חשוב ועוד

  • הכנת רשימת מטלות, מטרות ויעדים- חשוב שתקצה מסגרת זמן לכל חלק בתכנון של ניהול הזמן שלך, כדאי להעניק לכל מרכיב בתוכנית את הזמן הריאלי שנדרש עבורו.

  • האצלת סמכויות- האצלת סמכויות עשויה לחסוך לך זמן יקר ולהוריד ממך לחץ ומתח. במסגרת ניהול זמן אפקטיבי, כשאתה עורך את תכנון הזמן השבועי או היומי, בדוק למי תוכל להעביר מטלות ולמי תוכל להאציל סמכויות. תוכל להישאר בעמדת בקרה ופיקוח, אבל לא תצטרך לבזבז עוד זמן יקר.

  • מקרים שעשויים לשבש את ניהול הזמן שלך- תכנון וניהול הזמן שלך מכניס אותך לשליטה בעניינים, אבל לא כל דבר נמצא באמת תחת שליטתך. הקצב מרווחי זמן גדולים יותר בין משימה למשימה, כי תמיד עלולים לקרות דברים לא צפויים.

  • להיות גמיש או ספונטני- למרות שתכנון הזמן הוא כלי רב עוצמה, נסה תמיד להשאר גמיש וספונטני בניהול הזמן שלך על מנת להגיב לשינויים והפתעות כמו גם לנצל הזדמנויות.

הניהול האפקטיבי של זמננו מושתת לא על כמות הפעילויות שלנו אלא על מהות הפעילויות שלנו ועל איכות הביצוע שלהן.

ניהול זמן אפקטיבי