"ניהול הוא לעשות את הדברים נכון. מנהיגות היא לעשות את הדברים הנכונים"

ניהול זו הפעלת מערכת שכלתנית המופעלת עפ”י כללים מוגדרים ומניעה את הארגון אל השגת יעדיו. מנהיגות זו התוספת הרגשית שיוצר המנהל והיא מהווה ערך מוסף בהנעת העובדים.

פיטר דרוקר

המטרה של האירגון זה להיות רווחי, על המנהל למנף את המשאבים ולהגביר את הביצוע כדי שהאירגון ישיג את יעדיו. על המנהל בהקשר הזה מוטלת האחריות להפעיל את המשאבים בצורה הטובה ביותר כדי למקסם את התועלת לשם המטרה, אך כאן ההתייחסות העיקרית היא הפן האנושי - להפיק את המיטב מהאדם.

הכישורים הדרושים למנהל, במינון המשתנה בהתאם לדרג הניהול: כישורים טכניים, כישורים אנליטיים, וכישורים בינאישיים.

ניהול זו הפעלת מערכת שכלתנית המופעלת עפ”י כללים מוגדרים ומניעה את הארגון אל השגת יעדיו. מנהיגות זו התוספת הרגשית שיוצר המנהל והיא מהווה ערך מוסף בהנעת העובדים.

בשורה התחתונה, הכלי החשוב ביותר למנהל זה העובד ולכן עליו לדעת את נפש העובד וכיצד להשתמש בו באפקטיביות המרבית

מנהיגות - מנהל צריך בין השאר לנווט את עובדיו, לפתור סכסוכים, לתקשר ולהניע אותם ולכן, הפן האנושי חשוב מאוד ואם חסר למנהל הכישרון הזה – זה עלול לפגוע מאוד ביכולת הניהול שלו.

מנהל המזוהה כמנהיג, העובדים רואים בו את האדם שיוביל אותם למימוש יעדיהם ויעדי הארגון.

בכדי לנהל את האנשים ובהמשך להיתפס כמנהיגם נדרש זמן. כאשר נקודת המוצא שמנהל טוב מנהל אנשים ולא עבודה. באם המנהל, מנהל את העבודה אין מי שינהל את האנשים... הקניית מיומנויות ניהול אפשרית בשילוב מגוון של כלים התנהגותיים, המאפשרים של מיצוב המנהל כמנהיג לאנשיו.

ישנם ספרים רבים המסכמים מחקרים, גישות ומודלים לסגנונות ניהול והנהגה בעולם הגלובלי המתחדש כל הזמן ומושתת על צריכת ידע וחכמה. מה שמוסכם על הרוב הוא - הנתיב ההכרחי לניהול הוא ביצירת התנאים הפיסיים ואילו הנתיב ההכרחי למנהיגות -ביצירת הרוח. שילוב שניהם, המנהל-כמנהיג יוצר את הסיכוי הטוב ביותר להשאת (מיקסום) פוטנציאל הארגון, בשאיפתו המתמדת למצוינות, נוסיף לכך את המיומנויות הבינאישיות ואת הקשרים שהצלחנו ליצור ואנחנו מאורגנים היטב!

בנוסף נראה כי מנהיגות וניהול קשורים בזיקות גומלין רבות. אחד הפתרונות לתפקוד יעיל של מנהיגות מנהלת בארגון הוא עבודת צוות, שבה כמה אנשים משלימים זה את זה ומחזקים זה את זה בתפקידי הנהגה שונים.

מספר המלצות לתפקוד גבוה ומיצוב הנהגה:

  • דוגמא אישית: הדוגמא האישית שאתה כמנהל נותן. הדוגמא האישית באשר למחויבותך לארגון וליעדיו, נורמות ההתייחסות שלך לממונים, לעובדים,ללקוחות, דפוסי התנהגות בכל האינטרקציות הארגוניות, הופעתך האישית וכו'

  • הדרישות שלך מהעובד ומהצוות - הדרישה שלך מהפרט ומהצוות מראה על ציפיותיך מהם, ציפיות גבוהות יוצרות תוצאות גבוהות. זכור להציב ציפיות שניתן לעמוד בהן! (למד לדרוש ולתבוע עבודה עפ”י הכללים והתהליכים שסוכמו, דרוש איכות עשייה, כללי התנהגות. עמידה בזמנים. כך תגיעו לתוצאות רצויות).

  • התייחסות לאנשים ברמה האישית והצוותית – עובד, ככל האדם, כדי שיתפקד ברמת מוטיבציה גבוהה צריך שיאמין בעצמו. הוא יאמין בעצמו באם יראה שאתה מאמין בו. לכן, כדאי לזכור ששיתוף במידע ובתהליך קבלת ההחלטות מביע אמון המוביל ליצירת מוטיבציה אצל העובדים.

 

כיום, אפשר וחובה על הארגון לפתח את מיומנויות המנהל עם מגוון התנהגויותיו ולמצבו כמנהיג בעיני אנשיו ובעיני סביבת העבודה בה הוא פועל. המנהל יצא נשכר כשיביא למיצוי את יכולותיו. העובד יזכה למנהל המשמש כמנהיג עבורו והארגון יצליח למקסם באמצעות אנשיו את הפוטנציאל הטמון בו בשוק התחרותי בו הוא פועל.

ניהול ומנהיגות