"הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא ליצור אותו"

פיטר דרוקר

עובד מצטיין ומוכשר שמצאתם בארגון יכול להיות יתרון אדיר עבור הארגון ועבורכם כמנהלים. מנהלים מוכשרים 'מסמנים' את העובדים המצטיינים עוד לפני זקוקים לאייש תפקיד.

לעיתים, מנהלים לא יודעים כיצד להתמודד עם עובד כשרוני שלעיתים מתבלט מעל השאר, לעיתים בא עם הצעות יעול ושיפור ועוד. לעתים קרובות, המנהל לא יודע איך להתמודד עם עובד כזה ולאורך זמן עלול העובד לחוש מרמור או דיכוי הרצון שלו לתרום...ומכאן תוך זמן קצר יתחיל לחפש הזדמנויות טובות יותר במקום עבודה אחר.

מנהלים חסרי ביטחון עצמי המרגישים מאוימים או שהינם חסרי דמיון, יצירתיות וראיה לטווח רחוק יותר, לא יצליחו למשוך אליהם כישרונות, או לשמר כישרונות גדולים. תפקוד לקוי כזה שלא מטופל כראוי פוגע לאורך זמן בביצועי הארגון שלהם.

איך מנהלים מנהלים כישרונות?

לפני שאתם מגייסים טאלנטים בחוץ, כדאי שתנסו לאתר את הטאלנטים הפוטנציאליים הפועלים בתוך הארגון שלכם. לעיתים קרובות נגלה בתוך הארגון עצמו אנשים מוכשרים ביותר שבגלל מבנה הסמכות בארגון אינם מתגלים. ככל שהארגון גדול יותר, הסיכוי לכך גדל.

פרויקט חכם לאיתור טאלנטים או להערכת עובדים, תוך שימוש בטכנולוגיות משאבי אנוש מתקדמות יוכל לסייע לכם למצוא את מה שחיפשתם במהירות, לזהות תוך כדי הפרויקט מוקדי בעיות במשאבי אנוש, לנתח באופן חדשני את מצבת כוח האדם הקיימת שלכם, לבנות מסלולי קידום ולהשפיע על תהליכים, באופן שישפיע על התרבות הארגונית, והיכולת לפתח חדשנות באופן שיטתי ומובנה.

 

אסטרטגיה אקטיבית לניהול כשרונות תביא לקידום תרבות אירגונית שתשפיע על ביסוס מעמד מנהלים שלא מפחדים להעסיק עובדים מצטיינים ולטפח אותם. מוניטין של מנהל שהינו "מטפח כישרונות" יוביל לאנשים מוכשרים לרצות להצטרף לארגון.

רצוי לפתח תוכנית קבועה לניהול כישרונות בדגש על העדר פחד מהעסקת עובדים שהינם יותר כשרונים מאיתנו. מומלץ לאתגר את העובדים ואת המנהלים, יש לעודד את העובדים והמנהלים לצאת לאפיקים חדשים ולחפש הזדמנויות חדשות אלו יכולים להיות טאלנטים מבית, המחוברים לארגון ולמטרותיו, ומחזירים לו מכישוריהם ומרצם מתוך תחושה של גאוה והזדהות.

כדאי לתת קרדיט על כל מהלך מצטיין שהם עושים ותמיד לזכור שהם חלק אינטגראלי ובלתי נפרד מנכסי הארגון.

פיתוח שדרת הניהול

לעיתים קרובות נגלה בתוך הארגון עצמו אנשים מוכשרים ביותר שבגלל מבנה הסמכות בארגון אינם מתגלים