תרבות ארגונית

"אדם אינו מיועד להיות חלק של עדר כמו חיה מבויתת, אלא חלק של עבודת צוות כמו דבורים בכוורת"

עמנואל קאנט

מאחורי ארגון מצליח נגלה תרבות ארגונית מוצלחת!

ישנן אסכולות שונות המגדירות את אופי התרבות הארגונית ואת מרכיבי חוזקתה. באופן כללי ניתן לומר שתרבות ארגונית היא המסגרת אשר כוללת גישות, ערכים, נורמות, כללי ההתנהגות, מנהגים וציפיות משותפים לעובדי הארגון. מרכיבים אלו נוטים להיות יציבים ומשפיעים במידה ניכרת על הארגון והעובדים בו.

לתרבות הארגונית חשיבות רבה בהבנת ההתנהגות בארגונים והיא משפיעה רבות על היכולת של הארגון לעבוד בצורה אפקטיבית, לכן אפיון התרבות הארגונית היא פעולה בעלת חשיבות רבה לארגונים. באמצעות הבנת התרבות הארגונית נוכל להבין טוב יותר את התנהגות העובדים, זיהוי התרבות הארגונית כיום, מול בדיקת התרבות הארגונית הרצויה תגלה את הפער ובהתאם לממצאים נוכל לבנות אסטרטגיה ותוכנית פעולה.

מה הקשר בין תרבות ארגונית ורמת ביצועים? הממצאים אינם חד-משמעיים ותלויים במספר גורמים. לא ניתן להגיד שיש תרבות עדיפה או טובה יותר. דוגמאות לממצאים שנמצאו: יש פחות תחלופה בארגונים שמדגישים קשרים בינאישיים, חשוב שתהיה התאמה בין התרבות הארגונית והערכים של העובד. יש פחות תחלופה כאשר הם מתאימים.

תרבות ארגונית, יוצרת מסגרת משותפת שמקלה על העובדים להזדהות עם הארגון, להרגיש חלק ממנו ואף לשדר זאת כלפי חוץ באופן שישפיע גם על הלקוחות. מכאן שתרבות ארגונית עשויה להיות גורם המפתח להצלחת הארגון – לא פחות מהמוצר או השירות שהארגון שלכם מציע.

תרבות ארגונית טובה בארגון שלכם תוביל, לתחושה של הזדהות עם הארגון ומטרותיו. כמו גם תחושה חזקה של שייכות בקרב העובדים, שירגישו שמקום העבודה מעניק להם ערך מוסף, מעבר לעבודה השוטפת. מחקרים שנערכו בארה”ב הוכיחו, כי הטמעת תרבות ארגונית בארגונים הפחיתה בסופו של דבר את אחוז העובדים שנטשו את עבודתם, ואף חיזקה את הקשרים האישיים בין העובדים (מה שסייע למנוע קונפליקטים, סכסוכים ואווירה לא נעימה בארגון). בנוסף התרבות הארגונית יכולה להוביל את העובדים שלכם לצאת מתחושת העבודה השגרתית, ולהוביל אותם לתחושה של יצירתיות וחשיבה עם מעוף.

לפני שמגדירים תרבות ארגונית חשוב לבדוק כיצד עובד אצלכם ניהול משאבי אנוש ולהבין מהו הלך הרוח של העובדים ודרג ההנהלה שלכם.