ניהול קונפליקטים

"הדרך הטובה ביותר לחסל אויב היא להפוך אותו לחבר"

אברהם לינקולן

מודל האינטרס הכפול מתאר חמישה סגנונות של ניהול קונפליקטים

הניסיון מראה לנו שקונפליקטים הם חלק בלתי נפרד בכל תחומי החיים שלנו. שוני ברצונות או בתפיסות שלנו ואפילו בתוכנו יוביל אותנו לחוות קונפליקטים. בחיי היום יום יש לנו התמודדויות רבות עם מצבי קונפליקט בכל מעגלי החיים. ולכן באופן נורמטיבי מסיקים שהתמודדות עם הקונפליקט תורם לשיפור ושינוי, הזדמנות ללמידה, לפיתוח היצירתיות וצמיחה אישית. 

עצם הקונפליקט מעורר בנו את המודעות לכך שקיימות בעיות, ההתמודדות וחיפוש המענה לבעיות מאפשר לנו לקדם שינויים הכרחיים. אנו משפרים את הפתרונות, מעלים את המעורבות והמורל ומעודדים התפתחות וצמיחה.

בעולם הארגוני מוכר מאוד שלב הקונפליקטים בגיבוש צוות, אין מה להיבהל למרות שזה קשה! עצם הניסיונות להתמודד מובילים לתוצאות. זה יאפשר לצוות להבשיל לשלב הלכידות.

מודל האינטרס הכפול מתאר חמישה סגנונות של ניהול קונפליקטים הניתנים לתיאור על ידי שני פרמטרים: מידת העניין שיש לי בהשגת האינטרסים שלי לעומת מידת העניין שיש לי בהשגת יעדי הצד האחר. חמשת הסגנונות הינם- הימנעות, פשרה, שיתוף פעולה, תחרות וויתור. כל סגנון מתאים לסיטואציות עם אינטרסים שונים ויש גם נטיה אישית.

בשיתוף פעולה אנחנו יכולים להגיע למצב של WIN-WIN  בו יש שני מנצחים. כדי להשיג מצב זה צריך לדבר ולחזק את היסוד השיתופי .

בניהול קונפליקטים קיימות טקטיקות רבות ומגוונות ולכל אחד מאתנו יש סגנונות שבאים לו ביתר טבעיות מאשר האחרים. עם זאת רצוי לדעת להבחין בין הסגנונות ולבחור באופן מודע את הסגנון המתאים למקרה הספציפי ולא להימנע מהתמודדות עם קונפליקטים בנושאים שחשובים לנו רק כדי לשמור על סטטוס-קוו. הימנעות במצבים אלו תשיג את התוצאה ההפוכה- מרמור ותסכול. אנו מציעים לך כמנהל המתמודד עם קונפליקטים ונוהג באותו סגנון בכל המקרים לבחור באימון או ייעוץ אישי כדי ללמוד להפיק את המירב מכל סיטואציה מתוך התפתחות אישית.